BOINC obumiera?

Najnowsze wiadomości ze świata BOINC i nie tylko.

Moderator: LukaszST

Re: BOINC obumiera?

Postprzez Robert7NBI » 20 lut 2013, 04:42

Warto dokonać atomizacji zagadnienia i zobaczyć, gdzie najwięcej AKTYWNYCH osób ubywa - wg liczebności projektów:

1. Seti - 1363k - wyraźny spadek. Mnie nie dziwi, bo sentyment sentymentem, ale zużyto na projekt niewyobrażalne ilości energii i co? I praktycznie przez >10 lat nic. Druga sprawa, to słynne już złe traktowanie uczestników...
Obrazek

2. WCG - 401k - również wyraźny spadek i również mnie nie dziwi. Może w końcu do ludzi dociera, że w kryzysie, przy skąpych własnych finansach, wspieranie nimi jednej z najbogatszych światowych korporacji jest... dziwne. Drugi możliwy powód może być prozaiczny - IBM ograniczył preinstalowanie BOINCA na sprzedawanych kompach, bo zmniejszał realną wydajność i trwałość sprzętu. Większość ludzi, w funkcji czasu, wywala "szkodnika" z kompa.
Obrazek

3. Rosetta - 355k - stabilizacja.
Obrazek

4. Einstein - 337k - stabilizacja z tendencją wzrostu. Niewątpliwie w projekcie coś się dzieje, są efekty, wprowadzają nowe wydajniejsze aplikacje w tym na GPU. Widać ludzie to doceniają.
Obrazek

5. Climate - 268k - falowanie horyzontalne. Projekt odpowiada na zapotrzebowanie na "religię cieplarnianą", więc ma swoich wyznawców.
Obrazek

6. Milka - 155k - wyraźna obsuwa, i bardzo dobrze. Kiedyś projekt był w czołówce postępu technicznego, był podstawowym wyborem dla GPU, ale od paru lat zatrzymał się w rozwoju. Od roku nie chciało im się przygotować dedykowanej aplikacji dla najwydajniejszych graf R79. Jak ktoś woli siedzieć i narzekać, zamiast wziąć się do działania, to później tak jest. A przecież wiele osób, w tym ja, chętnie użyłoby paru R79 na potrzeby tego projektu, ale praktycznie nie ma jak!
Obrazek

7. LHC - 110k - nietypowy projekt jak na BOINC. Wielka reklama medialna robi swoje, jest zainteresowanie.
Obrazek

Reasumując, nie jest tak źle. Tam, gdzie widać starania po stronie projektu, tam jest zainteresowanie i wsparcie ludzi. Natomiast kryzys pewnie sprawia, że kończy się bezkrytyczne popieranie wszystkich pomysłów - czas na selekcję.
Obrazek
Robert7NBI

Postprzez _MaRiO » 20 lut 2013, 09:25

PoznanskaPyra napisał(a):Zniwelować tą inflacje niektórych projektów i wg mnie pkt powinny być narzucone z góry. Np ilość pkt to współczynnik ilości włożonych w projekt obliczeń. Projekty typu Donate nie liczone do statystyk. Ten współczynnik powinien być stały, jednak oddzielny dla CPU i GPU żeby zrównać szanse projektów, które nie mają aplikacji bądź nie mogą jej mieć ze względu na typ obliczeń. Oczywiście GPU(krótszy czas liczenia zadania, lepsza ekonomia) powinno dostawać jakiś tam % pkt więcej, jednak nie w tej skali jaka jest teraz.

Tylko teraz powiedz skąd wiesz co tak naprawdę liczy dany projekt? Co liczy w tym momencie POEM? Co liczy OP w podprojekcie ALX? Czy będziesz miał pewność że takie wcg nie daje do liczenia jakiś komercyjnych rzeczy niczym nie związanych z projektem. Tak naprawdę nigdy nie będziesz miał pewności.

Pomyśl teraz czemu POEM daje więcej punktów na GPU niż na CPU??
Dlaczego DT daje na liczącym na CPU tylko 87(osiemdziesiąt siedem) punktów Bo taka jest właśnie wydajność CPU w porównaniu z GPU.
Obrazek
Spoiler:
_MaRiO

Postprzez PoznanskaPyra » 20 lut 2013, 10:35

3Rni napisał(a):
PoznanskaPyra napisał(a):Ale co z tego że ładujesz nawet 20KW energii w grafy co tylko punkty w DT robią? Jakie to ma dla platformy boinc znaczenie?

tak trudno to ogarnąć? więcej liczysz/szybciej masz więcej pkt. a taka jest cecha gpu.. czasy "komunistycznej urawniłowki" już minęły choc jak widać nie do końca...

btw. DT, DT, DT.... może popatrz na projekt twojego kolegi który mieli powietrze i płaci za to

Ale co wnosi dla platformy boinc liczenie samego DT? No wg mnie nic. Dla każdego innego projektu użytkownik robiący sobie xxx k dziennie pkt nic nie daje. Nie oblicza próbek innych projektów, jego moc tak naprawdę jest nieużyteczna w boincu. Nie chodzi mi o kartę graficzną a o sam projekt. Nie dość że przepłacony, to jeszcze niewiele wnosi. Przecież nie czepiam się o to, że grafika dostaje więcej od CPU. W innych projektach też tak jest.
Titan-2xIntel Xeon E5-2650 i ATI7870
PoznanskaPyra

Postprzez PoznanskaPyra » 20 lut 2013, 10:40

Spadkowi u SETI się nie dziwie. Transfer wu jest tak beznadziejny, że zanim następne się pobierze, karta stare dawno przeliczy i przez jakieś 5min jest nie używana.
PoznanskaPyra

Postprzez _MaRiO » 20 lut 2013, 10:56

Każdy z obecnych projektów przy takiej liczbie aktywnych użytkowników by zdechł
SETI
Users 1,362,631
Active users 144,412 (10.60%)

WCG
Users 401,021
Active users 76,024 (18.96%)

DT
Users 14,019
Active users 2,097 (14.96%)

POEM
Users 39,059
Active users 6,527 (16.71%)

To i tak cud że możesz pobierać i odsyłać próbki
Obrazek
Spoiler:
_MaRiO

Postprzez MaW » 20 lut 2013, 10:57

PoznanskaPyra napisał(a):(...) Przecież nie czepiam się o to, że grafika dostaje więcej od CPU. W innych projektach też tak jest.

Ten współczynnik powinien być stały, jednak oddzielny dla CPU i GPU żeby zrównać szanse projektów, które nie mają aplikacji bądź nie mogą jej mieć ze względu na typ obliczeń. Oczywiście GPU(krótszy czas liczenia zadania, lepsza ekonomia) powinno dostawać jakiś tam % pkt więcej, jednak nie w tej skali jaka jest teraz.

To, co napisałeś wcześniej, ma jednak taki wydźwięk. GPU powinno dostawać o tyle więcej punktów, o ile więcej obliczeń wykonuje. Bez żadnych współczynników wprowadzanych wg. wspomnianej wcześniej zasady "czy się stoi czy się leży tysiąc pińcet się należy" będącej zwyczajnym okradaniem użytkowników z punktów.
Skąd taki pomysł??? Punkty są przecież reprezentacją wkładu użytkownika w dany projekt, bardziej logicznym i uczciwym jest uznanie za wkład konkretnych wyników niż po prostu czasu, przez jaki użytkownik liczy dany projekt. Płacone za wykonane zadania, nie "za godziny" :D.

Mnie osobiście najbardziej boli stan projektu Docking.. dobra punktacja, jednak od lat zespół (właściwie to na stałe chyba tylko jedna osoba) ma na całą zabawę wylane. Można jedynie wierzyć, że wyniki nie są po odesłaniu po prostu usuwane.. ;)
Tam prawdopodobnie jest stały odpływ użytkowników od lat.
ObrazekObrazek
MaW

Postprzez PoznanskaPyra » 20 lut 2013, 11:05

Docking fajny projekt ale na nowych intelach wu się sypią.
PoznanskaPyra

Postprzez Ania » 20 lut 2013, 12:23

tito napisał(a):PS - docencie moją wypowiedź, bo zalogowanie się, wejście na kolejne strony zajęło mi 40 minut (stoję na kotwicy na środku Amazonki i mam 2G+ ...) :omama

Doceniamy i ... zazdrościmy tej zieleni wokół :)
Ania

Postprzez Robert7NBI » 20 lut 2013, 12:29

PoznanskaPyra napisał(a):Ale co wnosi dla platformy boinc liczenie samego DT? No wg mnie nic. Dla każdego innego projektu użytkownik robiący sobie xxx k dziennie pkt nic nie daje. Nie oblicza próbek innych projektów, jego moc tak naprawdę jest nieużyteczna w boincu
Po raz kolejny zżera ciebie megalomania i obsadzasz się w roli Boga/GenSeka, który wszystko wie najlepiej - nie lubisz DT, to jest bezwartościowy... A zrób rachunek sumienia i rozważ, który z projektów może być bardziej użyteczny - DT, którego nienawidzisz, czy Collatz, którego najbardziej wspierasz. Dla mnie sprawa bezpieczeństwa moich danych, w tym finansowych, jest ważniejsza niż rozwiązanie problemu 3x+1. Dla ciebie na odwrót.

To nie projekty są po to, żeby coś wnosić do BOINCa a właśnie na odwrót, BOINC został stworzony po to, żeby użytkownicy komputerów mogli coś wnosić do projektów, a w konsekwencji do ogólnego zasobu wiedzy.

Przerażające jak mało osób zna podstawowe zasady na jakich zbudowany jest BOINC - fundamentalną zasadą jest pełna dobrowolność wyboru celu i skali wsparcia. Dla miłośników jedynie słusznych projektów jest Folding. Zatem dyskusja o wyższości jednych projektów nad innymi jest jałowa, każdy dokonuje samodzielnego wyboru.
Zasady i reguły BOINC napisał(a):Gdy uruchomisz aplikację projektu XXX na swoim komputerze będzie ona wykorzystywać część mocy jego procesora, przestrzeni dysku i przepustowości łącza. Możesz swobodnie regulować, ile zasobów systemowych chcesz przeznaczyć na pracę w tym projekcie.
Obrazek
Robert7NBI

Postprzez Robert7NBI » 20 lut 2013, 12:31

MaW napisał(a):Mnie osobiście najbardziej boli stan projektu Docking.. dobra punktacja, jednak od lat zespół (właściwie to na stałe chyba tylko jedna osoba) ma na całą zabawę wylane. Można jedynie wierzyć, że wyniki nie są po odesłaniu po prostu usuwane.. ;)
Tam prawdopodobnie jest stały odpływ użytkowników od lat.

Nie jest tak źle, a nawet dobrze...
Obrazek
Obrazek
Robert7NBI

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Newsy