Oszustwo w PG

Moderator: LukaszST

Oszustwo w PG

Postprzez Peciak » 22 kwi 2013, 10:39

Ze strony PG http://www.primegrid.com/forum_thread.php?id=4976

Kod: Zaznacz cały
At the end of February, we discovered that a small group of people were cheating by faking results. Changes were immediately made to our validation software to prevent this from happening again.

We have rescinded all the credits from the users who were cheating. To be fair, we've also deducted those credits from the teams they were in. Of course, not everyone in their teams are cheaters, but fraudulently gained credits shouldn't count towards team scores. Some of the teams affected are amongst the oldest, largest teams here, and in some cases those teams have lost in excess of 1 billion credits.

The other team members, no doubt, knew nothing of the cheating, so no stigma should be attached to these teams, or their members. I'm listing the teams here only so that if you suddenly see your team's credits and/or rank have dropped, you'll know why.

The following teams (team ID: team name) have lost credits:

64: BOINC@Taiwan
 1: BOINCstats
 103: Dutch Power Cows
 2887: TaiwanROC
 852: SETI@Taiwan �x�W�ζ�

id         name            current team   past teams   

56823    Brain            BOINCstats       BOINC@Taiwan                         Dutch Power Cows                 
78357    kiwi             BOINC@Taiwan     Dutch Power Cows                     TaiwanROC                       
150205    loveelva         BOINC@Taiwan     Dutch Power Cows                    
170851    TopGun           BOINC@Taiwan     Dutch Power Cows                     SETI@Taiwan �x�W�ζ�
174354    willy            BOINC@Taiwan     Dutch Power Cows                     TaiwanROC                       
189589    Turbo            BOINC@Taiwan       
189775    Elladan          NULL               
190035    alex             BOINC@Taiwan       
191415    Shawn            NULL               
191994    boris            NULL               
192513    Evans            BOINC@Taiwan       
192593    redbull          BOINC@Taiwan       
193201    kobe             BOINC@Taiwan       
194508    Patrick Wu       BOINC@Taiwan       
195006    Vincent          BOINC@Taiwan       
195120    bluesky          BOINC@Taiwan       
209974    nalyserhdiow     NULL 

Krótko mówiąc część Userów wysyłała obliczenia dotyczące PPS (Sieve) z przysłowiowego sufitu.
Punkty Userów CAŁE Konta którzy dopuścili się oszustwa zostały wyzerowane drużyny napiętnowane zaś Userzy wymienieni z Imienia i numeru ID (praktycznie zostali spaleni w środowisku BOINC).
Mnie interesuje jednak zupełnie inny aspekt tej sprawy.
Po raz kolejny zapomniano chyba o prawie do obrony.
Ze sposobu i szybkości działania wynika chyba że zastosowano starą zasadę "winny niewinny "под стенкy""
Oszustwa są raczej pewne ale wydaje mi się że część osób mogła paść ofiarą wymiany punktowej pomiędzy userami.
Obrazek
„Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych.”
Peciak

Re: Oszustwo w PG

Postprzez Peciak » 22 kwi 2013, 13:05

They were all notified. None responded. Most were using fake email addresses (and fake EVERYTHING, actually.) We caught them almost two months before we took action to remove their credits; we were very thorough about making sure this wasn't some sort of innocent mistake.

Więc chyba jednak winni. :ooo
Obrazek
Peciak

Postprzez Robert7NBI » 22 kwi 2013, 14:06

Jak dla mnie równie winna jest administracja projektu odpowiedzialna za weryfikację wyników. Rolą userów jest liczenie, a rolą administracji zapewnienie poprawności procesu liczenia. W tym przypadku zawaliły obie strony i warto o tym pamiętać.

Wśród inkryminowanych jest Willy, który tworzy optymalizacje do różnych projektów. Brak odpowiedzi drugiej strony uniemożliwia mi ocenę na ile to było świadome oszustwo, a na ile błąd w optymalizacji, którego wadliwy walidator nie wyłapał. Granica jest cienka, ale fundamentalna.

Używam różnych optymalizacji w różnych projektach - jak każdy zaawansowany user - i nie mam możliwości sprawdzenia, czy optymalizacja liczy dobrze, czy "oszukuje". To jest psi obowiązek po stronie projektu - odpalam optymalizację, liczę, odsyłam i jeśli walidator uzna zadanie za poprawne, to uznaję optymalizację za poprawną, bo niby cóż mógłbym jeszcze uczynić?
Obrazek
Robert7NBI

Postprzez Peciak » 22 kwi 2013, 14:59

Robert7NBI napisał(a):Wśród inkryminowanych jest Willy, który tworzy optymalizacje do różnych projektów.

Dlatego to wszystko nie mieści mi się w głowie :omama
Może ktoś wprawny w języku pozadaje na forum PG bardziej wnikliwe pytania.
Z drugiej strony wydaje się, że Admini PG dopełnili wszystkiego w wysyłaniu zapytań do Userów. Skoro nikt nie odpowiedział na maile i pewnie na wiadomości z indywidualnej skrzynki projektu przez dwa miesiące - to jest w tym coś dziwnego.
Obrazek
Peciak

Postprzez _MaRiO » 23 kwi 2013, 09:12

Nieżle, ale z drugiej strony powiedzcie jak często sprawdzacie otrzymane wiadomości na koncie w danym projekcie? :luzik
Obrazek
Spoiler:
_MaRiO

Postprzez Robert7NBI » 23 kwi 2013, 17:52

Prawie nigdy, dlatego zawsze ustawiam automatyczne powiadamianie.
Chyba jestem w tym odosobniony, bo większość osób nie odbiera...
Obrazek
Robert7NBI

Powrót do PrimeGrid